سپاه  و بسیج  رکن اصلی حراست و نگهبانی از انقلاب و دستاوردهای آن | پایگاه اطلاع رسانی شرق 24
 • |
 • شنبه , ۲۴ مهر ۱۴۰۰

 • |
 • 10 ربيع أول 1443

 • |
 • 2021/10/16

 • دستاوردهای انقلاب اسلامی ایران در عرصه‌های مختلف

  سپاه  و بسیج  رکن اصلی حراست و نگهبانی از انقلاب و دستاوردهای آن

  سپاه  و بسیج  رکن اصلی حراست و نگهبانی از انقلاب و دستاوردهای آن

  نیروی سپاه و بسیج با رمز خدامحوری و ولایت مداری نقش بی‌بدیلی در پاسداری از ولایت‌فقیه، تأمین امنیت داخلی و حتی خارجی کشور، آبادانی کشور، مقابله و خنثی کردن توطئه‌ی دشمنان و تحریکات سیاسی_فرهنگی آنان داشته است هیچ سازمان و نیروی داخلی نمی‌تواند به‌اندازه‌ی سپاه و بسیج خودجوش و مردمی، با آمادگی رزمی، مخلص و انقلابی در نگهبانی، حراست و نشر ارزش‌ها و دستاوردهای انقلاب در داخل و خارج کشور به‌خوبی عمل کند.

   

  به گزارش شرق 24 و به نقل از البرزبان، شکل معمول، همه‌ی کشورهای دنیا چندین نهاد و سازمان را برای افزایش ضریب امنیتی تعریف می‌کنند که بعضاً حتی ممکن است در عرض همدیگر فعالیت کنند بر اساس اصل یک‌صد و پنجاهم قانون اساسی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی که در نخستین روزهای پیروزی انقلاب تشکیل‌شده برای ادامه‌ی نقش خود در نگهبانی از انقلاب و دستاوردهای آن پابرجا می‌ماند و حدود مسئولیت و قلمرو وظایف این سپاه در رابطه با وظایف و قلمرو مسئولیت نیروهای مسلح دیگر با تأکید بر همکاری و هماهنگی برادرانه میان آن‌ها به‌وسیله قانون تعیین می‌شود.

  در رابطه با فلسفه‌ی وجودی سپاه نیز لازم به ذکر است که در ماده‌ی اول اساسنامه سپاه پاسداران چنین آمده است که" سپاه پاسداران انقلاب اسلامی نهادی است تحت فرماندهی مقام عالی رهبری که هدف آن نگهبانی از انقلاب اسلامی ایران و دستاوردهای آن و کوشش مستمر درراه تحقق آرمان‌های الهی  و گسترش حاکمیت قانون خدا طبق قوانین جمهوری اسلامی ایران و تقویت کامل بنیه‌ی دفاعی جمهوری اسلامی از طریق  همکاری با سایر نیروهای مسلح و آموزش و ساماندهی نیروهای مردمی است."

  ضرورت اولیه‌ای که امام خمینی (ره) از تشکیل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی احساس کردند، بستر لازم برای حضور و تعامل تنگاتنگ مردم در عرصه‌های مختلف نظام اسلامی، نهادهای انقلابی و ساماندهی امور امنیت درون‌شهری به سبب کارشکنی‌های دشمنان انقلاب بود پس از پیروزی انقلاب اسلامی فضای داخلی کشور دچار ناآرامی و جنگ‌های داخلی شد گروه‌های تروریستی و ضدانقلاب علیه مردم و نظام دست به عملیات تروریستی می‌زدند. از طرف دیگر آمریکا و استکبار جهانی به کمک صدام جنگ تحمیلی را علیه کشورمان به راه انداختند در تمام این دهه‌ی مهم و حساس پس از انقلاب سپاه پاسداران و نیروهای بسیج نجات‌بخش ایران و اسلام و انقلاب بود و بزرگ‌ترین حماسه‌ها را خلق کرد.

  برقراری امنیت، مقابله با اقدامات عوامل رژیم سابق، انهدام گروهک‌های تروریستی و ضدانقلاب، حفاظت از شخصیت‌ها و مراکز مهم و حساس و استراتژیک ازجمله اهداف سپاه پاسداران است و بنابراین رکن بزرگی در حفظ دستاوردهای انقلاب پاسداری و نشر ارزش‌های آن بوده است.

  امام خمینی (ره) در خصوص جایگاه و اهمیت سپاه پاسداران می‌فرمایند اگر سپاه نبود کشور هم نبود.

  پس از پایان جنگ تحمیلی تهدیدات و توطئه‌ی آمریکا، رژیم صهیونیستی و دشمنان نظام و انقلاب نه‌تنها پایان نیافت بلکه ابعاد و زوایای دیگری پیدا کرد.  نخست آن‌که ضرورتی که در دوران سازندگی رسالت سپاه و بسیج را در امر سازندگی تعریف می‌کرد نقش‌آفرینی بیشتر و گسترده‌تر این سازمان در بازسازی، عمران توسعه (اعم از راه‌سازی، سدسازی، کشاورزی، دامداری، طرح‌ها آب‌رسانی و گازرسانی و نیز احداث واحدهای مسکونی) باهدف استفاده بهینه از امکانات اقتصادی و عمرانی بود که به دستور مقام معظم رهبری قرارگاه خاتم‌الانبیا این نقش فعالانه‌تر سپاه را ساماندهی کرد.

   تقابل و دشمنی دشمنان انقلاب از دهه‌ی دوم به بعد (بعد از جنگ تحمیلی) به سمت جنگ نرم و تحریف ارزش‌ها و اعتقادات جوانان و نفوذ فرهنگی رفته است. همچنین توطئه و تحرکات دشمن در منطقه‌ی حساس و شکننده‌ی (خاورمیانه و جنوب غرب آسیا) پیرامون مرزهای کشور باهدف ناامن کردن داخل کشور، انزوا و ضربه زدن به انقلاب و نظام اسلامی ابعاد خطرناک و پیچیده‌تری به خود گرفته است.

  خوشبختانه بر مبانی رسالت قانونی و رهنمون‌های مقام معظم رهبری، فعالیت‌های سازنده و مأموریت‌های عملیاتی-دفاعی سپاه پاسداران، ابعاد فرهنگی، آمادگی رزمی، و بین‌المللی گسترده‌ای پیداکرده است. و امروز بخش بزرگی از امنیت داخلی کشور و حتی موفقیت‌های کشورهای همسایه در تأمین امنیت به‌واسطه‌ی فعالیت‌های نظامی-عملیاتی و مستشاری نیروهای سپاه پاسداران و بسیج مردمی است.

  این‌که برخی بر این باورند سپاه و نیروهای بسیج توجیهی ندارد و صرفاً هزینه‌های مضاعفی را بر کشور تحمیل می‌کند تعبیر و فکر درستی نیست. نیروی سپاه و بسیج با رمز خدامحوری و ولایت مداری نقش بی‌بدیلی در پاسداری از ولایت‌فقیه، تأمین امنیت داخلی و حتی خارجی کشور، آبادانی کشور، مقابله و خنثی کردن توطئه‌ی دشمنان و تحرکات سیاسی-فرهنگی آنان داشته است.

  رهبر انقلاب در اهمیت جایگاه سپاه می‌فرمایند: سپاه پاسداران نور چشم و عضو اصلی انقلاب است (سایبر گیلان ۲۰) اگر انقلاب اسلامی و نظام ارزشی اسلام بخواهد بر پا بماند باید سپاه و بسیج بماند چون در دنیای مادی استکبار وجود دارد.

  هیچ سازمان و نیروی داخلی نمی‌تواند به‌اندازه‌ی سپاه و بسیج خودجوش و مردمی، با آمادگی رزمی، مخلص و انقلابی در نگهبانی، حراست و نشر و ارزش‌ها و دستاوردهای انقلاب در داخل و خارج کشور عمل کند. عصبانیت جبهه‌ی استکبار و مورد هجمه قرار دادن سپاه حاکی از نقش‌آفرینی این نهاد مقدس در مقابله با تهدیدات سیاسی، نظامی، امنیتی، اقتصادی و فرهنگی دشمن علیه انقلاب اسلامی و جوانان است. درحالی‌که به حول و قوه‌ی الهی تاکنون روزبه‌روز بر قدرت سازمان سپاه در داخل و خارج افزوده‌شده و طومار معادلات و گزینه‌های نظامی روی میز آنان درهم‌پیچیده شده است.

  انتهای پیام/

   


  پر بازدید ها

  اخبار کرونا