50 میلیارد ریال برای توسعه ورزش در روستاها هزینه شد / فعالیت 3500 خانه ورزشی در کشور | پایگاه اطلاع رسانی شرق 24
 • |
 • پنجشنبه , ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

 • |
 • 18 شوال 1443

 • |
 • 2022/5/19

 • رئیس فدراسیون ورزش های روستایی، عشایری و بومی و محلی خبر داد:

  50 میلیارد ریال برای توسعه ورزش در روستاها هزینه شد / فعالیت 3500 خانه ورزشی در کشور

  50 میلیارد ریال برای توسعه ورزش در روستاها هزینه شد / فعالیت 3500 خانه ورزشی در کشور

  رئیس فدراسیون ورزش های روستایی، عشایری و بومی و محلی گفت: افزون بر 50 میلیارد ریال اعتبار امسال برای توسعه ورزش در روستاهای کشور جذب و هزینه شد‌

  به گزارش شرق24:غلامرضا جعفری در بجنورد اظهار داشت: علاوه بر این 35 میلیارد ریال نیز از محل اعتبارات ستاد مبارزه با مواد مخدر برای این امر پیش بینی شده است.
  وی افزود: وزارت ورزش و جوانان توجه ویژه ای به توسعه ورزش در روستاها دارد تا با فراهم سازی حداقل امکانات، به بالندگی ورزش در محیط های روستایی کمک کند.
  جعفری شمار جمعیت ورزشکاران سازمان یافته این فدراسیون را حدود 200 هزار نفر اعلام کرد و گفت: این افراد از بیمه ورزشی یک ساله بهره مند می شوند.
  وی اظهار داشت: دولت تسهیلات ویژه ای را برای بیمه فعالان این رشته ها منظور کرده و تعرفه بیمه ورزشکاران این رشته در مناطق شهری 150 هزار ریال و در مناطق روستایی 100 هزار ریال است.
  رئیس فدراسیون ورزش های روستایی و عشایری و بومی و محلی با اشاره به استقرار 3500 خانه ورزش روستایی با تجهیزات خاص، گفت: ایجاد خانه روستایی در حدود 5 هزار روستای بالای هزار نفر از اولویت های وزارت ورزش و جوانان است.
  وی افزود: ایجاد این فضاها نسبت به سایر طرح های ورزشی کم هزینه تر است و می تواند بخشی از نیازهای ورزشی روستاها را برطرف کند.
  جعفری اعتبار ایجاد هر خانه روستایی را در گذشته 30 میلیون ریال اعلام و بیان کرد: این رقم اکنون به 58 میلیون ریال رسیده که با توجه به شرایط اقتصادی، باید استفاده بهینه از این امکانات و منابع صورت گیرد.
  *
  المپیاد ورزش های روستایی در چهلمین سالگرد انقلاب
  وی از برگزاری المپیاد جشنواره خانه های ورزش روستایی به مناسبت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی خبر داد و گفت: این المپیاد در 6 رشته ورزشی گروهی و انفرادی با کیفیت و کمیت ویژه از اول دیماه امسال آغاز و تا پایان فروردین ماه آینده ادامه می یابد.
  رئیس فدراسیون ورزش های روستایی، عشایری و بومی و محلی با اشاره به جایگاه خوب ورزش عشایری کشور در سطح جهانی، اظهار داشت: در دومین دوره مسابقات ورزش عشایری که در قرقیزستان برگزار شد پنج ورزشکار از ایران شرکت داشتند که با کسب هفت نشان، مقام پنجم را کسب کردند.
  وی افزود: امسال در دور سوم این رقابت ها نیز که با شرکت ورزشکاران 76 کشور برگزار شد 16 ورزشکار کشورمان شرکت داشتند که با کسب هشت نشان، در رده هفتم قرار گرفتند
  جعفری در نشست سالانه هیات ورزش های بومی و محلی خراسان شمالی اظهار داشت: خانه های ورزش با کمک ستاد مبارزه با مواد مخدر و وزارت ورزش و جوانان تشکیل و تجهیز شده است.
  وی افزود: البته هنوز شمار خانه های ورزش روستایی در حد مطلوب نیست و نیازمند هم افزایی ویژه با مشارکت سایر نهادها است تا خدمات بهتری به جامعه هدف ارائه شود.
  وی، راه اندازی خانه های ورزش روستایی را یکی از راهبردها و سیاست های وزارت ورزش و جوانان برای توزیع متوازن فرصت ها و پر کردن خلاءها و مدیریت و نظارت بر فرآیندهای اجرایی برشمرد.
  *
  المپیاد ورزش های همگانی در دستور کار است
  وی برگزاری المپیاد ورزش های همگانی را در دستور کار این فدراسیون دانست و گفت: در کنار این المپیاد، برگزاری مسابقات کشوری در ۶ رشته فوتوال زمین خاکی، والیبال چهار نفره، طناب کشی گروهی، هفت سنگ مهارتی و چوب کشی و طناب کشی فردی را در برنامه داریم.
  جعفری اولویت شرکت در این مسابقات را برای جوانان ۱۵ تا ۱۸ سال عنوان و بیان کرد: در برخی رشته ها اجازه شرکت افراد تا ۲۲سال نیز داده می شود.
  رئیس فدراسیون ورزش های روستایی، عشایری و بومی محلی از اجرای طرح آمایش خبر داد و افزود: در این طرح نیازسنجی قابلیت های استان ها انجام می شود تا خانه های ورزش روستایی در قالب یک برنامه هدفمند به بخش ورزشهای قهرمانی هدایت شود.
  وی با اشاره به گستردگی و تنوع حوزه ورزش روستایی، اظهار داشت: این دلایل به همراه توزیع نامتقارن جمعیت ما را بر آن داشت که بر اساس یک رویکرد علمی برنامه ها را تدوین کنیم.
  *
  خراسان شمالی آماده میزبانی جشنواره ورزشهای عشایری
  مدیرکل ورزش و جوانان خراسان شمالی نیز در این نشست گفت: این استان با استعداد بالایی که در بخش ورزش روستایی و عشایری دارد می تواند جشنواره ملی این بازیها را میزبانی کند.
  به گزارش ایرنا کوروش بهادری، افزود: برای تجهیز خانه های ورزش روستایی استان اقدامات کارشناسی انجام، اعتبارات لازم پیگیری و لوازم مورد نیاز خریداری و به روستاها اهدا شده است.
  سرپرست هیات ورزش های بومی و محلی خراسان شمالی نیز با اشاره به برگزاری 19 جشنواره در 8 شهرستان این استان در سال جاری، گفت: برگزاری چهار دوره مسابقات استانی و یک دوره مسابقات منطقه ای از جمله این مسابقات بوده است.
  زیور نعمتی با اشاره به فعالیت 68 خانه ورزش روستایی در استان ، افزود: از این تعداد 35 خانه ورزشی روستایی امسال تجهیز شده که برنامه ما رساندن این شمار به 100 خانه تا پایان سال است.
  وی گفت: امسال 500 میلیون ریال اعتبارات جدید از محل وزارت ورزش و جوانان، با پیگیری نمایندگان استان در مجلس به خانه های ورزش روستایی اختصاص یافت که به روستاها تزریق شد.
  وی خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه اعتبارات خانه های روستایی فقط باید در سرفصل خاص خود و برای خرید تجهیزات ورزشی هزینه شود گاه این امکانات در برخی روستاها بلااستفاده مانده و مستهلک می شود.
  وی با اشاره به استعداد بالای خراسان شمالی در بخش ورزش های بومی و محلی، گفت: بر این اساس نیاز است خرید تجهیزات در هر روستا با توجه به نیاز آن روستا صورت گیرد.
  در این نشست هر یک از روسای هیات های ورزش شهرستانی نیز مسائل و کمبودهای حوزه خود را مطرح کردند

  پر بازدید ها

  اخبار کرونا