جهاد کشاورزی و پتروشیمی دو مانع در بهینه‌سازی مصرف آب خراسان شمالی | پایگاه اطلاع رسانی شرق 24
 • |
 • شنبه , ۱۱ تیر ۱۴۰۱

 • |
 • 3 ذو الحجة 1443

 • |
 • 2022/7/2

 • مدیرعامل آب و فاضلاب خراسان شمالی خبر داد

  جهاد کشاورزی و پتروشیمی دو مانع در بهینه‌سازی مصرف آب خراسان شمالی

  جهاد کشاورزی و پتروشیمی دو مانع در بهینه‌سازی مصرف آب خراسان شمالی

  مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب خراسان شمالی گفت: سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی و شرکت پتروشیمی خراسان در خصوص طرح‌های بهینه‌سازی مصرف آب همکاری‌های لازم را با این شرکت ندارند.

  به گزارش خبرگزاری شرق 24 از بجنورد، غلامحسین ساقی در نشست گرامیداشت هفته صرفه‌جویی مصرف آب اظهار کرد: در ابتدای یکپارچگی آب و فاضلاب شهری و روستایی، با تدوین سند آب‌رسانی پایدار به روستاهای خراسان شمالی، گروه‌هایی متشکل از دهیاران، کارکنان شرکت آب و فاضلاب و آب منطقه‌ای تشکیل داد و وضعیت آبی، تأسیسات، چشمه‌ها، قنات‌ها و چاه‌های روستاهای سراسر استان را بررسی کرد.

  وی با بیان اینکه در استان خراسان شمالی بیش از یک هزار و 300 روستا وجود دارد که 845 مورد آن‌ها دارای سکنه است افزود: در گام سوم سند آب‌رسانی پایدار به روستاهای خراسان شمالی مشکلات روستاهای جمع‌بندی شد و در اختیار مشاوران و متخصصان آب‌رسانی برای تهیه گزارشی کارآمد به‌منظور برنامه‌ریزی در این زمینه قرار گرفت.

   ساقی با بیان اینکه در جلسات متعدد با بخش‌داران و دهیاران روستاهای استان بانک اطلاعات کاملی از وضعیت آب روستاهای سراسر استان تهیه شده است، خاطرنشان کرد: در بررسی‌های انجام‌شده توسط گروه بازرسی شرکت آب و فاضلاب خراسان شمالی در زمستان سال گذشته 300 روستا به‌عنوان روستاهای دارای تنش آبی شناخته شد که با همت و پشتکار کارکنان و متخصصین این شرکت، طی این چند ماه 10 روستا از این تعداد از تنش خارج شد.

  وی تصریح کرد: علاوه بر روستاهای دارای تنش در خراسان شمالی که وضعیت قرمز را دارا هستند و در فصل گرما دچار کم‌آبی و قطع می‌شوند، تعداد زیادی از روستاهای خراسان شمالی در وضعیت مرز تنش قرار داند که میزان تولید و مصرف آب در این روستاها برابر است و در صورتی رخ دادن کوچک‌ترین خشک‌سالی، این روستاها نیز وارد فاز تنش می‌شوند.

  مدیرعامل آب و فاضلاب خراسان شمالی خاطرنشان کرد: تیم تخصصی طرح آب‌رسانی پایدار به روستاهای خراسان شمالی پیش‌بینی کرده است که در صورت جذب اعتبار موردنیاز، تا سال 1405 بتوان تمام 300 روستای دچار تنش کم‌آبی استان را از وضعیت تنش خارج کرد.

  وی با بیان اینکه پایداری وضعیت آب روستاهای خراسان شمالی نیازمند همت و همکاری فرمانداران شهرستان‌های استان است افزود: طرح آب‌رسانی پایدار خراسان شمالی نیازمند جذب اعتباری بالغ‌بر 9 هزار و 30 میلیارد ریال است و با توجه به محدودیت اعتبارات استانی، باید با برنامه‌ریزی تلاش کرد تا بخشی از اعتبار موردنیاز را از محل اعتبارات ملی تأمین کرد.

  ساقی گفت: در شهرستان اسفراین 73 روستا، بجنورد 61 روستا، مانه و سملقان 59 روستا، راز و جرگلان 36 روستا، شیروان 34 روستا، گرمه 11 روستا، فاروج 9 روستا و جاجرم 7 روستای دچار تنش آب‌رسانی است.

  وی همچنین در خصوص اعتبارت موردنیاز به‌منظور تکمیل سند آب‌رسانی پایدار خراسان شمالی به تفکیک شهرستان‌ها اظهار کرد: به‌منظور اجرای طرح آب‌رسانی پایدار روستایی در شهرستان بجنورد یک هزار و 820 میلیارد ریال، شیروان یک هزار و 40 میلیارد ریال، اسفراین 2 هزار و 370 میلیارد ریال، جاجرم 370 میلیارد ریال، مانه و سملقان یک هزار و 310 میلیارد ریال، فاروج 930 میلیارد ریال گرمه 290 میلیارد ریال، راز و جرگلان 940 میلیارد ریال اعتبار نیاز است.

  مدیرعامل آب و فاضلاب خراسان شمالی با اشاره به اینکه بخش قابل‌توجهی از جمعیت استان خراسان شمالی را روستاییان تشکیل می‌دهند بیان کرد: با توجه به فرمایشات مقام معظم رهبری مبنی بر نام‌گذاری سال 1399 به نام سال جهش تولید، باید همه دستگاه‌های اجرایی بکوشند تا هر چه بیشتر این دغدغه را در سراسر مناطق کشور برطرف کنند.

  وی افزود: جهش تولید تنها در بخش صنعت مدنظر نیست و باید تلاش کرد تا این فرمایش مقام معظم رهبری در زندگی روستاییان نیز نمود پیدا کند و برای دست‌یابی به این هدف باید مشاغل روستایی ازجمله کشاورزی و دام‌پروری را بهینه کرد.

  وی با بیان اینکه یکی از اساسی‌ترین دغدغه‌های روستاییان تأمین آب دام ست خاطرنشان کرد: مسئولیت تأمین آب دام روستاییان بر عهده سازمان جهاد کشاورزی استان است اما متأسفانه این سازمان تا حدودی از انجام کارآمد این مسئولیت خود شانه خالی کرده است و در جلسات هم‌اندیشی که با مسئولان استانی این سازمان برگزارشده است، نتیجه مطلوبی به‌منظور همکاری و تعامل و رفع این دغدغه روستائیان به دست نیامده است.

  ساقی در انتها به مصرف بی‌رویه آب سالم توسط شرکت پتروشیمی خراسان اشاره کرد و گفت: میزان مصرف سالیانه آب کارخانه پتروشیمی خراسان بیش از سرانه مصرفی شهر شیروان است و در جلساتی که با مدیران این کارخانه برگزارشده است پیشنهاد جایگزینی پساب به‌جای آب سالم مصرفی در این کارخانه داده شد که متأسفانه در این مسئله نیز بازخورد مناسبی از شرکت پتروشیمی گرفته نشد.

  انتهای پیام/آ

   

   


  پر بازدید ها

  اخبار کرونا