فیلترینگ فضای مجازی امری نامعقول است | پایگاه اطلاع رسانی شرق 24
 • |
 • چهارشنبه , ۲ تیر ۱۴۰۰

 • |
 • 14 ذو القعدة 1442

 • |
 • 2021/6/23

 • رئیس مرکز تحلیل داده کشور:

  فیلترینگ فضای مجازی امری نامعقول است

  فیلترینگ فضای مجازی امری نامعقول است

  رئیس مرکز تحلیل داده کشور گفت: فیلتر کردن و محدود کردن فضای مجازی کاری نامعقول و مضر برای جامعه نخبگان و صاحب‌نظران در فضای مجازی است و همواره مقام معظم رهبری این راه‌حل را ناکارآمد دانسته است.

  به گزارش خبرنگار دیارمشرق 24، دکتر احمدرضا متین فر چهارشنبه‌شب در نخستین همایش توانمندی سازی نخبگان رسانه و فضای مجازی (مردم میدان) در بجنورد اظهار کرد: مقام معظم رهبری همواره از اهمیت و ضرورت فضای مجازی در محافل مختلف سخن گفته است و همیشه بر استفاده از این فضا و آموزش درست آن تأکید داشته‌اند، اما متأسفانه برخی از مسئولین مربوطه فضای مجازی را تهدید یا آسیب می‌دانند.

  وی افزود: مقام معظم رهبری فرموده است: "اگر رهبر نبودم فرمانده فضای مجازی می‌شدم" این سخن مقام معظم رهبری نشان از اهمیت و علاقه ایشان به فضای مجازی دارد.

  رئیس مرکز تحلیل داده کشور گفت: فضای مجازی روزبه‌روز همواره در حال گسترش و فراگیری است و افراد مخالف این فضا باید بدانند که علاوه بر اینکه توانایی مقابله و جلوگیری با این فضا را ندارند و نباید جلو آن را بگیرند، باید کنش گری مثبت در این فضا را به افراد آموزش دهند.

  وی با اشاره به اینکه به سبب شیوع بیماری کرونا آموزش محصلان با فضای مجازی عجین شده است خاطرنشان کرد: در دوران کرونا حاکمیت سواد با فضای مجازی است و رهبر مقام معظم می‌فرماید امروز کار مستحبی بعد از نماز، انجام کار فرهنگی در فضای مجازی است.

  متین فر خاطرنشان کرد: تا پیش از همه‌گیری کرونا تربیت کودکان در خانه، مسجد و مدرسه انجام می‌شد و با شیوع این ویروس بار تربیت و آموزش روی دوش خانواده افتاد و راهکاری برای این شکاف باید اندیشیده شود.

  وی با اشاره دیگری به سخنان مقام معظم رهبری درخصوص فضای مجازی تصریحخ کرد: مقام معظم در مراسمی خصوصی به نخبگان و دست‌اندرکاران فضای مجازی کشور گفت برای جلوگیری از آسیب‌های فضای مجازی به دنبال تحولی هوشمندانه باشند.

  وی با بیان اینکه فیلترینگ تحولی هوشمندانه نیست و باید به دنبال چاره‌ای دیگر بود اظهارکرد: جایگاه فضای مجازی باید تغییر کند و صرفاً به دید سرگرمی نباید به آن نگاه کرد، بلکه باید به آن به دید ابزاری برای شبکه‌سازی، فرهنگ‌سازی و جریان سازی نگاه کرد.

  دکتر متین فر بیان کرد: ما باید تحکم سازی گام دوم انقلاب را در فضای مجازی رقم بزنیم و مقام معظم رهبری انتظار دارد این فضا از بی‌نظمی و رها بودن خارج شود و با آن تمدن سازی شود.

   وی در خطاب به اصحاب رسانه حاضر در جلسه گفت: فضای مجازی میدان عملیات شناختی است و اصحاب رسانه باید خود را در این زمینه تقویت کنند چراکه دشمن نیز در این فضا فعالیت دارد و ما باید به دنبال خارج کردن دشمن از فضای مجازی باشیم.

  رئیس مرکز تحلیل داده‌های کشور خاطرنشان کرد: جایگاه فضای مجازی، امنیت ملی و حوزه‌های فرهنگی، اقتصادی، سیاسی و اجتماعی را تحت تأثیر قرار می‌دهد، هم‌اکنون از این غافل بمانیم و باید خودمان را برای اتفاق بزرگ در فضای مجازی آماده کنیم.

  متین فرگسترش بی‌اعتمادی را از دیگر معایب فضای مجازی بیان کرد و اضافه کرد: دشمن در فضای مجازی باورها و اعتقادات را باهم درگیر کرد و ما باید هم‌اکنون حوزه باور مردم را شکوفا و تقویت کنیم.

  نخستین همایش توانمندسازی نخبگان رسانه و فضای مجازی (مردم میدان) از سوی ستاد امربه‌معروف و نهی از منکر استان و سازمان فضای مجازی سراج خراسان شمالی در سالن فرهیختگان بجنورد برگزار شد.

  در پایان مراسم با حضور معاون اجتماعی دادگستری استان، مسئول دفتر شورای نگهبان در استان، رئیس پلیس فتا استان و امام‌جمعه شهرستان شیروان از فعالان فضای مجازی استان تقدیر شد.

  انتهای پیام/


  اخبار مشابه


  پر بازدید ها

  اخبار کرونا