اوره پتروشیمی خراسان شمالی به نقاط مختلف کشور صادر شد | پایگاه اطلاع رسانی شرق 24
 • |
 • پنجشنبه , ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

 • |
 • 18 شوال 1443

 • |
 • 2022/5/19

 • اوره پتروشیمی خراسان شمالی به نقاط مختلف کشور صادر شد

  اوره پتروشیمی خراسان شمالی به نقاط مختلف کشور صادر شد

  مدیر شرکت خدمات حمایتی کشاورزی خراسان شمالی گفت: ۸۰ هزار تن کود اوره برای کشت بهاره در سال جاری از مجتمع پتروشیمی خراسان به مقصد شهرستان‌های این خطه و همچنین استان‌های خراسان رضوی و جنوبی، گلستان، مازندران، گیلان، اردبیل و سمنان حمل و توزیع شد.

   

  به گزارش شرق 24 از بجنورد محسن نظام دوست روز در نشست خبری با خبرنگاران اظهار کرد: برای کشت پاییزه نیز کود موردنیاز از این مجتمع تولیدی اختصاص می‌یابد.

  وی سهم خراسان شمالی از کود تولیدی در مجتمع پتروشیمی خراسان را در سال جاری ۱۷ هزار تن عنوان کرد و افزود: این میزان به‌تناوب در اختیار شرکت خدمات حمایتی کشاورزی استان گذاشته می‌شود تا بین بهره‌برداران توزیع کند.

  وی افزود: شرکت خدمات حمایتی کشاورزی خراسان شمالی به‌عنوان یکی از استان‌های مبادی کشور در تأمین و توزیع کود موردنیاز کشاورزان و بهره‌برداران بخش کشاورزی این استان و همچنین استان‌های تحت پوشش این مدیریت است.

  نظام دوست گفت: در سال‌های گذشته سالانه بین ۱۳۰ تا ۱۶۰ هزار تن کود اوره از مجتمع پتروشیمی خراسان به استان‌های خراسان رضوی، خراسان جنوبی، گلستان، مازندران، گیلان، اردبیل و سمنان حمل و توزیع شده بود.

  مدیر شرکت خدمات حمایتی کشاورزی خراسان شمالی از کشاورزان استان خواست تا در سال جای نگرانی در خصوص تأمین کود اوره نداشته باشند.

  وی افزود: در سال‌های گذشته بعضاً در برخی از فصول کشت با چالشی در این خصوص روبه‌رو می‌شدیم اما امسال تمامی برنامه‌ریزی‌ها انجام شده است تا سهمیه اختصاص‌یافته جذب و در بین بهره‌برداران توزیع شود.

  نظام دوست با بیان اینکه هم‌اینک در آستانه فصل کشت پاییزه در استان هستیم گفت: تأمین نهاده‌های کشاورزی ازجمله انواع کود، سموم و بذور در اولویت کاری دولت است تا با کاهش تولید در بخش کشاورزی مواجه نشویم و باوجوداینکه در سال‌های کم بارش میزان مصرف کود شیمیایی در سطح کشتزارها کاهش می‌یابد اما بیش از نیاز کود تدارک می‌بینیم تا بهره‌برداران با دغدغه مواجه نشوند.

  وی افزود: کشاورزان در سال زراعی جاری تاکنون بیش از ۱۰ هزار تن انواع کود یارانه‌ای در اراضی استفاده کرده‌اند که بیشتر آن کود ازته است و هفت هزار تن انواع کود نیز برای کشت پاییزه در انبارهای این استان ذخیره سازی شده است.

  نظام دوست سهمیه انواع کود موردنیاز استان در یک سال را حدود ۴۰ هزار تن دانست و افزود: از این میزان ۳۲ هزار تن توسط شرکت خدمات حمایتی کشاورزی خراسان شمالی تأمین و مابقی نیز توسط اداره کل تعاون روستایی استان تأمین می‌شود.

  وی اظهار داشت: طرح پایش و نظارت بر روند توزیع کودهای شیمیایی توسط کارگزاران شرکت خدمات حمایتی کشاورزی و جلوگیری از قاچاق کود، مدیریت شرکت خدمات حمایتی کشاورزی خراسان شمالی با نظارت مستمر بر فعالیت کارگزاران و مراکز عرضه نهاده‌های کشاورزی انجام می‌شود.

   ۱۵ تا ۲۰ درصد نیاز کودی بخش کشاورزی را انواع فسفاته و پتاسه در بر می‌گیرد و ۸۰ تا ۸۵ درصد دیگر کود موردنیاز این حوزه به کود اوره اختصاص دارد.

  انتهای پیام/


  اخبار مشابه


  پر بازدید ها

  اخبار کرونا